2 maj 2013

Coldplay - Trouble.


Trouble - singiel zespołu Coldplay, pochodzący z ich debiutanckiej płyty „Parachutes” wydanej w 2000 r. Utwór szybko zdobył serca słuchaczy i znalazł się w pierwszej dziesiątce listy UK Singles Charts. Kompozycja ta, jest liryczną balladą, w tle której możemy usłyszeć pianino oraz gitarę. Piosenka opowiada  historię mężczyzny, który zdaje sobie sprawę z tego, że zranił kobietę. Dociera do niego to ,iż tak naprawdę cały czas robił coś, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Wpadł w pułapkę, pajęczą sieć, którą ktoś na niego zastawił. Deklaruje, że nigdy nie zamierzał skrzywdzić ani sprowadzić na nikogo kłopotu.  Chce, aby ta druga osoba wiedziała jedno: Jego intencje były zupełnie inne, nie miał żadnego chytrego planu, którego punktem centralnym było to, aby krzywdzić  
"Oh, no I never meant to do you harm." Dziewczyna musi pamiętać, że nawet jeśli  chłopak zrobił coś złego, to i tak nie miał na to wpływu, ponieważ ktoś zdecydował za niego  i nie dał mu prawa do obrony. "They spun a web for me".
 W jednym z dwóch teledysków, jakie zostały nakręcone do tego przeboju, widzimy wokalistę grupy, Chrisa Martina oraz pozostałych członków bandu. Mężczyzna został przedstawiony w nim, jako opuszczony przez wszystkich  i przywiązany do krzesła więzień. Siedzi on zupełnie sam w ciemności i przy okropnej pogodzie. Inni muzycy występujący w zespole zostali pokazani w zwolnionym  tempie. Taki wideoklip, to symboliczny obraz  mężczyzny, który kara sam siebie za błędy,  jakie nieświadomie, ale jednak popełnił. 
Co takiego ma w sobie ta piosenka? Jaki czynnik powoduje to, że jest tak ceniona przez ludzi kochających muzykę? Moim zdaniem najmocniejszą stroną  singla jest jego przesłanie. Lider grupy Coldplay śpiewa utwór tak, że w jego głosie słychać emocje, które niesie ze sobą ta piosenka. Nawet podczas słuchania można zorientować się, co czuje „bohater tej historii”. Martin śpiewa z tak zwanym czujem i to jest świetne. Kolejny plus przyznaję za przepiękną melodie. Uwielbiam te klimaty i jestem zdecydowanie na tak. Po raz pierwszy usłyszałam ten utwór w programie The Voice of Poland. Podczas pierwszego etapu show (przesłuchania
 w ciemno) wykonała ją osiemnastoletnia Natalia Nykiel. Od tamtej chwili utwór nie znika
z mojej playlisty i myślę, że zostanie tam jeszcze przez długi czas.  


Na koniec wstawiam wspomniany  wyżej  występ  dziewczyny, która teraz walczy o zwycięstwo w programie.  Trzymam za nią mocno kciuki bo ma talent , wielką wrażliwość muzyczną i bardzo delikatny głos. Wie jak nad nim panować śpiewa tak , że za każdym razem gdy jej słucham jestem oczarowana i chciałabym jak najszybciej usłyszeć jej własne utwory . Mam nadzieję , że zostanie doceniona przez widzów a może nawet wytwórnie płytowe , które pozwolą jej nagrać piosenki o jakich marzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj na Blogu O muzyce słów kilka. Dziękuję, że tu zajrzałeś/ aś i przeczytałeś / aś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Pamiętaj o jednym: Nie obrażaj nikogo. Jeśli chcesz mnie skrytykować/ zwrócić uwagę na błąd bądź literówkę możesz to zrobić, ale w kulturalny sposób. Komentarze wulgarne lub zawierające SPAM będą natychmiast usuwane. Anne 18.