Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka.
David Crobsy.
Drodzy Czytelnicy. W co wtorkowym cyklu pora na damskie zespoły. Zapraszam do słuchania.
Wehikuł czasu- cykl w którego każdej odsłonie znajdzie się pięć utworów. Dziś pięć zespołów z kobietami na wokalu, pięć historii, pięć tekstów, które może nie każdy słyszał lub nieśmiertelne hity. Szkoda, że takich się już nie pisze, a jeśli tak to ciężko się z nimi przebić.
Na dziś to już wszystko. Pamiętajcie, że możecie razem ze mną tworzyć ten blogowy cykl. Jeśli macie ochotę zostawcie w komentarzu tytuł polskiej piosenki z lat 1975-2015 z kategorii Wokalistka. Spośród wszystkich zaproponowanych wybiorę jedną, a przy dużej ilości zgłoszeń być może dwie piosenki, które pojawią się w następnym poście cyklu wraz z pięcioma moimi typami. Zainteresowani ? Jeśli tak to czekam na tytuły utworów.
Drodzy Czytelnicy. Tak jak obiecałam w ostatnim poście 2024 roku publikuję dziś wpis z coverami znalezionymi w ostatnich tygodniach starego roku. Ostatni taki pojawił się w 2022 roku. Ten post nie oznacza powrotu cyklu na stałe, raczej jednorazowo. Po prostu uznałam, że są covery, które chciałabym Wam pokazać , a że tematyka się zgadza zrobię to w ramach tegoż cyklu.
Przyznam szczerze, że nie jestem fanką płyt coverowych. Podobał mi się jedynie album Andrzeja Piasecznego Kalejdoskop z 2015 roku oraz płyta Krzysztofa Zalewskiego Zalewski śpiewa Niemena z 2018 roku. Nie lubię także kiedy zwłaszcza młodzi artyści nagrywając cover śpiewają bardzo podobnie do oryginału nie dając utworowi kawałka swojej duszy.
Wyjątkiem są wykonania w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo , który uwielbiam i który polega na tym by artyści brzmieli i wyglądali bardzo podobnie jak wokalista którego utwór śpiewają. Uważam, że nagrywany cover powinien być dopasowany do możliwości wokalnych , warunków głosowych, ale też wieku artysty. Nie znoszę kiedy dzieci w programach talent show śpiewają utwory Czesława Niemena, Edyty Geppert czy innych wielkich artystów - najczęściej, z racji wieku nie mają prawa rozumieć o czym jest piosenka. Wiem, że osoby dobierające im taki repertuar chcą przypomnieć polskie klasyki i postawić przed nimi wyzwanie, ale powinny robić to bardziej starannie.
Dlaczego cykl zniknął z bloga ? Z dwóch powodów. Po pierwsze artyści, których covery w nim umieszczałam przestali je nagrywać lub robią to bardzo rzadko. Po drugie przestałam szukać nowych tego typu nagrań. Wolałam pokazywać Wam premierowe utwory. Post ten traktuję jako jednorazowy, sentymentalny powrót do przeszłości. Tyle słowem wstępu. Pora na muzykę. Zapraszam do słuchania i komentowania.
12. Wiktoria Kruczek Kolęda dla nieobecnych (org. Zbigniew Preisner i Beata Rybotocka)
13. Karolina Jasińska Patrzę na Ciebie (org. Hanna Banaszak).
14. Karolina Jasińska Jam jest (org. Izabela Szafrańska).
15. Karolina Jasińska Its a Man's World (org. James Brown).
16. Klaudia Kulak i Orkiestra Miejska Stary Sącz Radość najpiękniejszych lat ( org. Anna Jantar)
Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że te nastrojowe wykonania zarówno w języku angielskim jak i polskim przypadną Wam do gustu. Ja zachwyciłam się nimi od pierwszego usłyszenia. Jeśli chcecie polecić mi inny ciekawy cover napiszcie o nim w komentarzu.