18 lut 2025

Muzyczny wehikuł czasu cz.35

  Drodzy Czytelnicy. W we wtorkowym cyklu znowu przyszła pora na wokalistki.. Zapraszam do słuchania. 


Wehikuł czasu- cykl w którego każdej odsłonie znajdzie się pięć utworów. Dziś pięć kobiet, pięć historii, pięć tekstów, które może nie każdy słyszał lub nieśmiertelne hity. Szkoda, że takich się już nie pisze, a jeśli tak to ciężko się z nimi przebić.

Inspiracją do stworzenia dzisiejszego posta. był powrót wspomnieniami do lat dzieciństwa czyli końca lat 90 i początku 2000 kiedy na polskiej scenie debiutowało kilka bardzo młodych wtedy artystek , które z większą bądź mniejszą intensywnością są na niej obecne do dziś.  

Wszystkie nadal koncertują,  niektóre wciąż wydają płyty, inne stawiają już raczej na single. Jedna ma na koncie płytę ze sławnym ojcem, druga wydany niedawno album z piosenkami o Warszawie. Pierwsza którą wymienię ostatni album wydała dekadę temu, rok później została mamą i muzyka zeszła na dalszy plan . Dzieci mają trzy z pięciu wybranych do dzisiejszej odsłony artystek,  żadna z nich pomimo macierzyństwa nie porzuciła muzyki, po prostu na przestrzeni lat zmieniła podejście do niej, ograniczyła aktywność na jakiś czas by potem wrócić na scenę czy rynek fonograficzny. Artystka z numerem 4 od kilku lat więcej pisze i komponuje dla innych niż dla siebie, a jej utwory często słyszymy w rodzimych komediach romantycznych.  Zamiast płyt wydaje pojedyncze utwory.

Większość z wokalistek, których za chwilę posłuchacie ma na koncie  wspólne występy, ale  nie  single  Panie niejednokrotnie występowały razem np. na festiwalach, koncertach muzyki filmowej, czy wydarzeniach artystycznych z udziałem orkiestry radiowej/ symfonicznej / big bandu itd. Choć już nie chcą błyszczeć na ściankach i grać przez cały rok nadal są na rynku i lubią muzyczne eksperymenty, idą pod prąd, nie stawiając na tworzenie hitów do radia mając odwagę śpiewać to co chcą, a nie to czego wymaga od nich radio , fani czy wszyscy inni, bo fani jeśli są prawdziwi zostaną pomimo zmiany wizerunku czy  stylu utworów.  Ostatnia z wymienionych koncentruje chyba najwięcej  z całej piątki. Jej najnowszy krążek to Wilczy pęd. . Kto to taki  ? Sprawdźcie. 

Przed Wami pięć kobiet, które debiutowały na polskim rynku w latach 2000-2007.  Pięć artystek  i ich przeboje sprzed lat. 




1. Gosia Andrzejewicz Słowa 

2. Monika Brodka Ten 

3. Kasia Cerekwicka Ostatnia szansza

4. Ania Dąbrowska Charlie Charie 

5. Patrycja Markowska  Świat się pomylił 

Pamiętajcie, że możecie razem ze mną tworzyć ten blogowy cykl. Jeśli macie ochotę zostawcie w komentarzu tytuł polskiej piosenki z lat 1975- 2015 chodzi oczywiście o rok premiery z kategorii  Wokalista. Spośród wszystkich zaproponowanych wybiorę jedną, a przy dużej ilości zgłoszeń być może dwie piosenki, które pojawią się w następnym poście cyklu wraz z pięcioma moimi typami jako bonusy od czytelników. Zainteresowani ?  Jeśli tak to czekam na tytuły utworów. 

Na dzisiaj to już wszystko. Miłego słuchania i udanego dnia Anne 18. 

3 komentarze:

  1. ehikuł czasu” to piękna podróż do czasów, kiedy teksty piosenek miały duszę, a muzyka zostawiała ślad w sercach na lata. Dziś te artystki wciąż są obecne – każda na swój sposób, z inną intensywnością, ale niezmiennie z pasją do muzyki. Czy faktycznie już takich utworów się nie pisze, czy po prostu trudniej im się przebić w świecie algorytmów i chwilowych trendów? Może warto wrócić do tych brzmień i przypomnieć sobie, jak to kiedyś było

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeboje sprzed lat i piosenkarki, które największe sukcesy odnosiły na początku swojej kariery. A teraz odcinają kupony od swojej popularności. O ile jeszcze w ogóle występują.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja, aż tak nie przywiązuję uwagi do wokalistek i nie jestem ich jakąś wielką fanką, przy okazji je słyszę np: w aucie kiedy mam włączone radio.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu O muzyce słów kilka. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.